Menu Zamknij

Baranek wielkanocny

Wielki Post to dla chrześcijan czas, który ma przygotować do przeżycia jednych z najważniejszych dni w roku. To czas zadumy, rezygnacji z niektórych przyjemności (jak słodycze czy słuchanie muzyki) i pokuty – rozliczenia ze swoim sumieniem.

Rozpoczyna go Środa Popielcowa i trwa on do Wielkiej Soboty.

Cały proces ma przygotować nas do święta zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – Wielkanocnej Niedzieli. Jednym z symboli tego wielkiego dnia jest wielkanocny baranek. Dlaczego?

Zwierzęce symbole to nieodłączny element Świąt Wielkanocy. Zając czy kurczaczek – każdy z nich ma swoje znaczenie.

A co symbolizuje wielkanocny baranek?

Samo zwierzę symbolizuje cierpliwość i niewinność. W Biblii barany są często ofiarą dla samego Boga. Te historie porównywane są z męczeńską śmiercią Jezusa na krzyżu. Dlatego Chrystus nazwany był Barankiem Bożym. Ofiara baranka miała za zadanie zbliżyć wiernych do Boga, a nic tak nie zbliżyło nas przecież do Niego jak śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

Baranek ma przypominać nam przede wszystkim o dobroci i delikatności boskiej. W czasie Wielkanocy na naszych stołach pojawiają się nie tylko te wykonane z cukru, ale również chlebowe, czekoladowe czy maślane baranki. Zwierzę z chorągiewką jest obrazem Chrystusa, który przezwyciężył śmierć i zmartwychwstał w pełnej chwale. Chorągiewka symbolizuje też jedność Kościoła.